The CLASP ‘Live Online’ 3rd & 4th May Results

Grade 1 Champion Adam Waghorn, New Zealand

Herewith full results from the latest CLASP ‘Live Online’ competition 3rd & 4th May 2024. There was a very large global turnout and this was helped by our decision to extend the option for competitors to compete either Friday night or Saturday during the day.

By MARGARET HOULIHAN

Overall winners: G1 Adam Waghorn (NZ), G2 Mariko Arimoto (Japan), G3 Adam Aitchison (Scotland), G4 Jürgen Schrall (Germany).

Adam Waghorn gained an invite, plus flight and accommodation, to the Sunbelt Amateur Invitational in Florida on 9th November, 2024. Thank you to Eric Stein for this fantastic sponsorship. All first place winners of each grade and event receive win a free livestream pass for the 2024 Glenfiddich.


RGH-Heritage-pipingpress-800×300
MacRaeBanner ’19
wallace-smart-slider
naill-banner-source
Ayrshire Bagpipes Nov 2020
Kintail-Template
G1-2022-banner
shepherd banner ’22
2024_SummerAd_PipingPress_Rv2
ps-concert-banner-2024
silver chanter banner 2024

G1 Piob: 1 Adam Waghorn (MacCrimmon’s Sweetheart) 2 Charles-David Mitchell 3 Gillian Blaney 4 Brady Webb 5 Eddie Boland 6 Mic Trenor; G1 2/4 March: 1 Adam Waghorn 2 Conall McNamara 3 Jamie Gallagher 4 Brady Webb 5 Gillian Blaney 6 Charles-David Mitchell; G1 S&R: 1 Adam Waghorn 2 Gillian Blaney 3 Steve MacQueen 4 Conall MacNamara 5 Charles-David Mitchell 6 Brady Webb; G1 Jig: 1 Adam Waghorn 2 Steve MacQueen 3 Gillian Blaney 4 Charles-David Mitchell 5 Mic Trenor 6 Jamie Gallagher

G2 Champion Mariko Arimoto

G2 Piob: 1 Mariko Arimoto (Lament for Mary MacLeod) 2 Rob Rogers 3 Jack Johnston 4 Heinrich Herzog 5 Donald Morrison 6 Ernest Cho; G2 2/4 March: 1 Colin Bathgate 2 Heinrich Herzog 3 Mariko Arimoto 4 Chris MacKnight 5 John Nevans 6 Alastair Beaton; G2 S&R: 1 Mariko Arimoto 2 Heinrich Herzog 3 Colin Bathgate 4 John Nevans 5 Anthony Kelly 6 Tony Doherty; G2 Jig: 1 Rob Rogers 2 John Nevans 3 Colin Bathgate 4 Chris MacKnight 5 Mariko Arimoto 6 Donald Morrison

G3 Champion Adam Aitchison

G3 Piob: 1 Adam Aitchison  2 Anna Binder 3 Kim Greeley 4 Kathryn McEwan 5 Joe Hardy 6 Jay Hackney; G3 2/4 March: 1 Alexander Kinkade 2 Adam Aitchison 3 Billy Beck 4 Anthony MacLachlan 5 Tim Riddle 6 Sebastian Tremblay; G3 S&R: 1 Adam Aitchison 2 Billy Beck 3  Anthony MacLachlan 4 Tim Riddle 5 Sebastian Tremblay 6 Laura McEwan; G3 Jig: 1 Billy Beck 2 Adam Aitchison 3 Kathryn McEwan 4 Jay Hackney 5 Laura McEwan 6 Anthony MacLachlan

G4 Overall winner Jurgen Schrall

G4 Piob. Ground & Var.: 1 Peter Allen 2 Gavin Davis 3 Jennifer Curran 4 Laura Stott 5 Murray Harper 6 Todd Schroeder; G4 2/4 March: 1 Jurgen Schrall 2 Steve Langford 3 Lou Lanaro 4 Joy Rutherford 5 Jennifer Curran 6 Laura Stott; G4 S&R: 1 Jurgen Schrall 2 Joy Rutherford 3 Steve Langford 4 Lou Lanaro 5 Laura Stott 6 Gavin Davis; G4 Jig: 1 Joy Rutherford 2 Jennifer Curran 3 Lou Lanaro 4 Jurgen Schrall 5 Laura Stott 6 Steve Langford

Special thanks to all competitors, to judges Finlay Johnston, Craig Muirhead, David Hilder and Matt Wilson, to stewards Anna Binder, Gill Cairns, Eddie Boland, Sally Mason, Colette O’ Connor, Caitlin Houlihan, and to admin support, Janette Greenwood. 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *