London Championship 2022 Results

A healthy number of pipers made the trip to the capital for the Scottish Piping Society of London’s 82nd annual competition held at the Caledonian Club, Belgravia.

Bratach Gorm (7 tunes)
1 Bruce Gandy, Unjust Incarceration
2 Iain Speirs, Colin Roy MacKenzie
3 Alan Bevan, Salute to the Cairn at Borreraig
4 Jamie Forrester, Phantom Piper
5 Callum Beaumont, Daughter’s Lament

Open Piobaireachd for the William Gillies Cup (6 tunes)
1 Finlay Johnston, My Dearest on Earth
2 Iain Speirs, MacLeod of Colbeck
3 Fred Morrison, Scarce of Fishing
4 Bruce Gandy, MacDougall’s Gathering
5 Callum Beaumont, Patrick Og MacCrimmon


RGH-Heritage-pipingpress-800x300
MacRaeBanner '19
wallace-smart-slider
naill-banner-source
Ayrshire Bagpipes Nov 2020
Greig-Canning-Banner
Kintail-Template
G1-2022-banner
shepherd banner '22
annual-conference-banner

‘P’ MSR (6 of each, two of each to be played)
1 Callum Beaumont
2 Fred Morrison
3 Alan Bevan
4 Sarah Muir
5 Ben Duncan

‘P’ March (6 of each, selected tune to be played once)
1 Fred Morrison
2 Callum Beaumont
3 Alan Bevan

SSPDT1
SSPDT2
SSPDT3
SSPDT 4

‘P’ Hornpipe & Jig (3 of each)
1 Fred Morrison
2 Alasdair Henderson
3 Callum Beaumont

London Champion 2022: Fred Morrison (pictured)

‘A’ Piobaireachd (6 tunes)
1 Innes Smith, Viscount of Dundee
2 Derek Midgley, Port Urlar
3 Sarah Muir, Old Men of the Shells
4 Ed McIlwaine, Pass of Crieff
5 Ben Duncan, MacDougall’s Gathering

‘A’ MSR (submit 4 of each)
1 John Mulhearn
2 Nick Hudson
3 Gordon Conn
4 Andrew Ferguson
5 Jenny Hazzard

‘A’ Overall: Innes Smith

‘A’ & ‘B’ H&J
1 Bradley Parker
2 Jenny Hazzard
3 Angus MacPhee

‘B’ Piob (4 tunes) 
1 Ashley McMichael, Lord Lovat’s Lament
2 Gordon Conn, MacKays’ Banner
3 Ciaran Ross, Patrick Og MacCrimmon
4 Jonathan Simpson, Viscount of Dundee
5 Bradley Parker, End of the Great Bridge

‘B’ MSR (3 of each)
1 John Dew
2 Angus MacPhee
3 Bradley Parker
4 Andrew Hall
5 Jamie Elder



Juvenile Piob
1
2
3
4

Juvenile Slow Air & Jig: Highlands & Islands Society Trophy (own choice)
1
2
3
4

Juvenile Champion:

Judges: I Duncan, D Ingram, R MacDonald, H Jamieson, D Fraser, C MacLellan, J Taylor, W Wotherspoon, R Barnes, A Forbes, R Livingstone, P Hunt, Matt Supranowicz, R Worrall, W Wotherspoon, R Huth

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *