CLASP ‘Live Online’ 5th February Competition Results

This competition took place, ‘Live Online’ using the Zoom platform. Amateur pipers from all over the world joined to compete ‘live’ on Saturday 5th February and captured their live performance using a video recording device, which was later sent to the judges.

A special mention to the volunteer online stewards for the day; Gill Cairns, Anna Binder, Sally Mason, Caitlin Houlihan, Megan kenney and Lou Reid.  The next CLASP competition is in-person and this will be the first in-person competition in two years!

By Margaret Dunn

This event will be held in The National Piping Centre, Otago Street, on Saturday 26th March 2022. The next CLASP ‘Live Online’ competition is planned for Saturday 7th May 2022. All CLASP competitions are open to adult amatuer pipers worldwide. For more information visit www.theclasp.co.uk or email clasp@thepipingcentre.co.uk

Thank you to the judges – Finlay Johnston, Cameron Drummond, Ian K MacDonald & John Mulhearn and here are their results:

All first place winners receive a free online pass to watch the 2022 Glenfiddich Piping Championships. 

Grade 1 Overall Winner – Daniel Johnstone (Receiving a keepsake overall Medal & the choice of a free tuition course from NPC). Daniel is pictured top.
Grade 2 Overall Winner – Alasdair Beaton (Receiving a keepsake overall Medal & the choice of a free tuition course from NPC)
Grade 3 Overall Winner – Pierrick Monnier (Receiving a keepsake overall Medal & the choice of a free tuition course from NPC)
Grade 4 Overall Winner – Sheila Stewart (Receiving a keepsake overall Medal & the choice of a free tuition course from NPC)

Grade 1 PiobaireachdJudge Finlay Johnston

1.       Mark McLennan
2.       Melissa Bautz
3.       Michael Trenor
4.       Eddie Boland
5.       Daniel Johnstone
6.       John Frater

Grade 1 Light Music – Judge Cameron Drummond
2/4 March 

  1. Neil Nicholson
  2. Daniel Johnstone
  3. John Frater
  4. Charles David Mitchell
  5. Martha Hall
  6. Craig Turnbull

Strathspey and Reel

  1. Daniel Johnstone (Free online pass to watch the 2022 Glenfiddich Piping Championships)
  2. Neil Nicholson
  3. Charles David Mitchell
  4. John Frater
  5. Craig Turnbull
  6. Mark MacLennan 

6/8 March

  1. Neil Nicholson
  2. Daniel Johnstone
  3. John Frater
  4. Gord Wallace
  5. Michael Trenor
  6. Charles David Mitchell
pastedGraphic.png

Grade 2 Piobaireachd: Judge – Ian K MacDonald

1. Ben Hall 
2. Colin MacKenzie
3. Ryan Morrison
4. Mariko Arimoto
5. Alasdair Beaton
6. Anthony Kelly

2/4 March – Judge J. Mulhearn

1. Kim Grealy
2. Stuart Letford
3. Ryan Morrison
4. Alasdair Beaton
5. Colin MacKenzie
6. Anthony Kelly

G2 winner Alasdair Beaton

Strathspey and Reel – Judge J Mulhearn

1. Ben Hall (free online pass to watch the 2022 Glenfiddich Piping Championships)
2. Alasdair Beaton
3. Sean Burgess
4. Ryan Morrison
5. Christopher Yeo
6. Anthony Kelly

6/8 March – Judge J Mulhearn

1. Ben Hall
2. Christpoher Yeo
3. Stuart Letford
4. Alasdair Beaton
5. Dugald MacLeod
6. Anthony Kelly

pastedGraphic.png

Grade 3 Piobaireachd – Judge Cameron Drummond

  1. Jay Hackney (Free online pass to watch the 2022 Glenfiddich Piping Championships)
  2. James Achison
  3. Katherine Annand
  4. Laura McEwan
  5. Ken MacLean
  6. Pierrick Monnier

Grade 3 – Light Music – Judge Ian K MacDonald 

2/4 March:

1.  Robert Cunnigham
2.  Ken MacLean
3.  Pierrick Monnier
4.  Grant Walker
5.  Jay Hackney
6.  Anna Binder

Strathspey & Reel – Judge Ian K MacDonald 

1.  Pierrick Monnier
2.  Grant Walker
3.  Robert Cunningham
4.  Ken MacLean
5.  Phillip Burchardt
6.  Leslie Barrett

6/8 March – Judge Ian K MacDonald
1.  Pierrick Monnier
2. Grant Walker
3. Robert Cunningham
4.  Ken MacLean
5.Anna Binder
6. Leslie Barrett

Pierrick Monnier, G3 Champion

Grade 4 – Piobaireachd – Judge J Mulhearn

1. Sheila Stewart
2. Michael Brandt
3. Monty Messenger
4. Vickie Gray
5. Ricardo Brunelli
6. Peter Allan

Grade 4 – 2/4 March – Judge Finlay Johnston

1.       Sheila Stewart
2.       Lou Lanaro
3.       Amanda Brennan
4.       Vickie Gray
5.       Monty Messenger
6.       Laura Stott

G4 Champion Sheila Stewart

Grade 4 – Strathspey & Reel – Judge Finlay Johnston

1.      Sheila Stewart
2.      Lou Lanaro
3.      Amanda Brennan
4.      Laura Stott
5.      Vickie Gray
6.       Ricardo Brunelli

Grade 4 – Jig – Judge Finlay Johnston

1.       Amanda Brennan
2.       Laura Stott
3.       Monty Messenger
4.       Riccardo Brunellli
5.       Gavin Davis
6.       Vickie Gray

Leave a Reply

Your email address will not be published.