CLASP 11th November 2023 –  ‘Live Online’ Results

The Grade 1 Overall winner of this competition receives an invitation to compete in a new CLASP online competition called ‘The World Amateur Solo Piping Champion of Champions’, 2024.

This competition launched to celebrate 20 years of CLASP and aims to showcase the best 10 amateur solo pipers in the world using an online platform where audience members can attend.

By Margaret Houlihan

The competition will run in April 2024 and the winner will receive a beautiful set of David Naill bagpipes. For more information on this competition, and to book a place to listen live, please follow this link https://theclasp.co.uk/eventsinfo/the-world-amateur-champion-of-champions-solo-piping-competition-2024-2/

Here are the full results from 11th November ‘Live Online’ 2023:

Overall Winners:
Grade 1 – Brady Webb https://www.youtube.com/watch?v=XJy8tT3U6RA
Grade 2 – Ernest Cho https://youtu.be/HGxi8mDXgMM
Grade 3 – Raul Peinado Fuentes  https://youtu.be/EqBIYLe711U
Grade 4 – Gavin Davis https://youtu.be/1mfO2siYjmE?si=liOsM1N-r1mPVvkk


RGH-Heritage-pipingpress-800×300
MacRaeBanner ’19
wallace-smart-slider
naill-banner-source
Ayrshire Bagpipes Nov 2020
Kintail-Template
G1-2022-banner
shepherd banner ’22
2024_SummerAd_PipingPress_Rv2
ps-concert-banner-2024
silver chanter banner 2024

G1 Piob.: 1 B Webb 2 Joseph Morrison 3 Colin Innes 4 James Carnegie 5 Con Houlihan 6 John Nevans
G2 Piob.: 1 E Cho 2 Donald Morrison 3 Sean Burgess 4 Rob Rogers 5 Laura McEwen 6 James Acheson
G3 Piob.: 1 R Peinado Fuentes 2 Aaron Langwiesner 3 Ken MacLean 4 Jay Hackney 5 Alan Wardrop 6 Joe Moore 
G4 Piob.: (Ground & Var.) 1 Steve Langford 2 Adam Ruck 3 Riccardo Brunelli 4 G Davis 5 Peter Allen 6 Todd Schroeder

G1 March: 1 B Webb 2 Charles-David Mitchell 3 Eddie Boland  4 Robert Wilson 5 Hugo MacPherson 6 C Houlihan
G1 S&R: 1 CDMitchell 2 B Webb 3 J Morrison 4 E Boland 5 S Burgess 6 Craig Turnbull
G1 Jig: 1 CD Mitchell 2 B Webb 3 E Boland 4 C Innes 5 C Turnbull 6 R Wilson 

G2 March: 1 E Cho 2 Brent Lowrie 3 Colin Bathgate 4 Anthony Kelly 5 Nevans 6 James Carnegie
G2 S&R: 1 E Cho 2 C Bathgate 3 Alasdair Beaton 4 J Nevans 5 B Lowrie 6 A Kelly
G2 Jig: 1 E Cho 2 A Beaton 3 J Nevans 4 B Lowrie 5 A Kelly 6 J Acheson

G3 March: 1 Phillip Burchardt 2 R Peinado Fuentes 3 Anthony MacLachlan 4 Kathryn McEwan 5 Kathleen Scott 6 L McEwan 
G3 S&R: 1 Adam Aitchison 2 P Burchardt 3 K McEwan 4 A Langwiesner 5 R Peinado Fuentes 6 K Scott
G3 Jig 1 A Aitchison 2 P Burchardt 3 K MacLean  4 J Hackney 5 A Langwiesner 6 L McEwan

G4 March: 1 Joy Rutherford 2 Maureen Moore 3 S Langford 4 Gavin Davis 5 R Brunelli 6 Murray Harper
G4 S&R: 1 J Rutherford 2 G Davis 3 M Harper 4 Maureen Moore 5 R Brunelli 6 Steve Langford
G4 Jig:1 Murray Harper 2 Riccardo Brunelli 3 Gavin Davis 4 S Langford 5 T Schroeder 6 M Moore

Judges: A Henderson, R McLeod, J Reville, M Wilson.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *