Results from First CLASP Remote Competition

By Margaret Dunn

Results from the CLASP’s first remote competition – which ran very smoothly! Yesterday (28th March) was spent collecting the live audio performances and today Wilson Brown, Dan Nevans and Alastair Dunn  judged the audio files. Pictured above is  Grade 2 overall winner Giovanni Giulianini from Italy.

Congratulations to everyone who took part yesterday in the first remote competition.  A big thank you again to Wilson, Dan and Alastair who spent all day today judging the audio files and typing up crit sheets, which I hope competitors can take away some good feedback from. Take care everyone. Full results and Overall winners of each grade: 

Grade 3 – Piobaireachd Ground
1st John Hunt
2nd Joe Moore
3rd Sven Vollberg

Full Results and Overall Winners of each grade are as follows: 

Grade 3 – Piobaireachd Ground 
(Judged by Alastair Dunn)
1st John Hunt
2nd Joe Moore
3rd Sven Vollberg

Grade 3 Full Piobaireachd   (Judged by Alastair Dunn)  
1st John Hunt 
2nd Sven Vollberg 
3rd Stephen McCusker
4th Philip Duthie
5th Joe Moore
6th Cameron O’Neill

Grade 2 – Piobaireachd  (Judged by Wilson Brown) 
1st Giovanni Giulianini
2nd Evan Wraga
3rd Ben Hall
4th Bill Copland
5th Dagmar Pesta
6th Dugald MacLeod



Grade 1 – Piobaireachd  (Judged by Wilson Brown)  
1st Robert Wilson
2nd David MacKenzie
3rd Stuart Robinson
4th Stewart Allan
5th Con Houlihan
6th Aaron Malcomb

Grade 3 – Light Music Events:  (Judged by Dan Nevans)  
2/4 March
1st Cameron O’ Neill
2nd Sven Vollberg
3rd Hector Thomson
4th Mark MacRae
5th Leslie Barrett
6th Neil Scotland

Strathspey & Reel
1st Cameron O’Neill
2nd Sven Vollberg
3rd Mark MacRae
4th Leslie Barrett
5th Neil Scotland
6th Hector Thomson

6/8 March
1st Cameron O’Neill
2nd Mark MacRae
3rd Sven Vollberg
4th Neil Scotland
5th Leslie Barrett
6th Hector Thomson

Grade 2 – Light Music Events:  (Judged by Dan Nevans)    
2/4 March
1st Giovanni Giulianini
2nd David Livingstone
3rd Ben Hall
4th Tom Broderick
5th Bill Copland
6th James Carnegie

Strathspey & Reel
1st Giovanni Giulianini
2nd David Livingstone
3rd Ben Hall
4th Bill Copland
5th James Carnegie 
6th Dagmar Pesta

6/8 March 
1st Giovanni Giulianini
2nd David Livingstone
3rd Bill Copland 
4th James Carnegie
5th Ben Hall
6th Dagmar Pesta 

Grade 1 – Light Music Events:  (Judged by Dan Nevans)    
2/4 March
1st Neil Henderson
2nd Robert Wilson
3rd William Wardrope
4th Con Houlihan
5th Stewart Allan
6th James Waugh

Strathspey & Reel
1st William Wardrope 
2nd Neil Henderson
3rd James Thomas Murray
4th Con Houlihan
5th Janette Greenwood
6th David MacKenzie

6/8 March
1st Neil Henderson
2nd Con Houlihan
3rd James Thomas Murray
4th William Wardrope
5th Robert Wilson
6th Aaron Malcomb

Overall Winners:
Grade 3 – Sven Vollberg 
Grade 2- Giovanni Giulianini 
Grade 1 – Con Houlihan 


Posted in News   

Leave a Reply

Your email address will not be published.