Rosneath Games Results: All Grades & CLASP (Updated)

Windy but dry with some sun at this graded event on the Rosneath peninsula. Healthy entries in all events. In the picture above Junior Piobaireachd winner Eosaph Caimbeul Caimbeul receives his trophy from piping convenor Colina Helen Campbell.

Judges:

  1. Jim Henderson & Ian McLellan judged the confined, open juv M/SR and B grade M/SR
  2. Willie Morrison and Malcolm McRae judged C M/SR in the morning and A Piobaireachd in the afternoon (all A grade competitions are always in the afternoon at Rosneath)
  3. Tom Spiers and Alan Forbes judged the C Piobaireachd  and the A M/SR
  4. Roddy Livingstone and Neil Mulvie judged the Juvenile Piobaireachd and the B Piobaireachd
  5. Andrew Frater and Donald MacPhee judged the CLASP competition, Grades 1,2,3 Piobaireachd and M/SR

Winner of the Open chanter 12yrs and under – Annie Ferguson, Cove.

Winner of the confined to Rosneath Pipe Band Trophy –  Neil Young, Rosneath.

Winner of the confined to Argyll & Bute – March – Ross Connor, Campbeltown ; 2nd Rebecca Paterson, Strachur.

Winner of the confined to Argyll & Bute – S/R – Ross Connor, Campbeltown; 2nd Rebacca Paterson, Strachur.

Juv  March
1 Ross Connor
2 Eosaph Caimbeul
3 James Forrest
4 Rebecca Paterson

Juv S/R
1 Ross Connor
2 Eosaph Caimbeul
3 James Forrest
4 Rebecca Paterson

Juv Piob
1 Eosaph Caimbeul
2 Ross Connor

C March
1 John Cameron
2 Charles Macdonald
3 Dan Nevans
4 Donald C Stewart
4 Eireann Mackay

C S/R
1 Dan Nevans
2 John Cameron
3 Donald C Stewart
4 Charles Macdonald
5 Eireann Mackay

C Piob
1 Ciaran Ross
2 Robert Low
3 Kaitlin Kimore
4 John Cameron
5 Eireann Mackay



B March
1 Calum Wynd
2 William Rowe
3 Brighde Chaimbeul
4 Ross Miller
5 James Dyson

B S&R
1 Peter McCalister
2 Calum Wynd
3 Ross Miller
4 Caitlin MacDonald
5 Rebecca Tierney

B Piob
1 Jamie Elder
2 Steven Gray
3 Steven Leask
4 Ben Duncan
5 Craig Martin

P&A March
1 Angus J McColl
2 Ben Duncan
3 Steven Gray
4 Gordon McCready.

&A S&R
1 Angus J McColl
2 Ben Duncan
3 Gordon McCready
4 Steven Gray

P&A Piob
1 William Geddes, The Vaunting
2 Gordon McCready, Battle of the Pass of Crieff
3 Peter McCalister
4  Donald Macphee

CLASP – this is the popular graded amateur piping league run by the National Piping Centre
Grade 1 Piob
1 Gordon Hislop
2 Stewart Gaudin
3 Aaron Young

Grade 1 March
1 Stephen Whitton
2 Robert Wilson
3 Stewart Gaudin

Grade 1 S&R
1 Stephen Whitton
2 Robert Wilson
3 Janette Greenwood

Grade 2 Piob
1 Lou Hennington
2 Tom Broderick
3 Janette Greenwood

Grade 2 March
1 Ross Walker
2 David McRobb
3 Con Houlihan

Grade 2 S&R
1 Ross Walker
2 Con Houlihan
3 David McRobb

Grade 3 Piob
1 Stuart Allan
2 Ross Walker
3 Robert Wilson

Grade 3 March
1 Philip Duthie
2 Duncan Lamont
3 Bill Copeland

Grade 3 S&R
1 Philip Duthie
2 Duncan Lamont
3 Bill Copeland


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *