Results: CLASP at the Army School/ BC Highland Games and Scottish Festival

Margaret-Dunn-mugOrganiser Margaret Dunn of the National Piping Centre reports: The CLASP (Competition League for Amateur Solo Pipers) overall winners from Saturday’s competition at the Army School of Piping, Inchdrewer House, Edinburgh, were as follows: 

Grade 3 Overall winner – Bianca Kail
Grade 2 Overall winner – Gill Cairns
Grade 1 Overall winner – Robert Low

The above three are pictured l-r: Tom Speirs (Judge), Gill Cairns (Grade 2) Bianca Kail (Grade 3), Bob Low (Grade 1). The other judge was Matt Wilson.

Bob Low receives his overall award from Tom Speirs
Bob Low receives his overall medal from Tom Speirs

Grade 1 Piobaireachd
1st Robert Frater 2nd Robert Low 3rd John Frater
Grade 2 Piobaireachd
1st Gill Cairns 2nd Tom Broderick 3rd Gregor McCulloch
Grade 3 Piobaireachd
1st Stewart Allan 2nd Bianca Kail 3rd Robert Thomson
Grade 3 Piobaireachd Ground
1st George McCall 2nd Bianca Kail 3rd Alfred Graf
Grade 1 – 2/4 March
1st Robert Frater 2nd Gregor McCulloch 3rd John Frater
Grade 1 – Strathspey and Reel
1st Gregor McCulloch 2nd John Frater 3rd Robert Low
Grade 1 – Jig
1st Robert Low 2nd John Frater 3rd Gregor McCulloch
Grade 2 – 2/4 March
1st – Gill Cairns 2nd George Gordon  3rd Stewart Allan
Grade 2 – Strathspey & Reel
1st George Gordon 2nd Gill Cairns 3rd Stewart Allan
Grade 2 – Jig
1st Gill Cairns 2nd George Gordon 3rd Helen Thomson
Grade 3 – 2/4 March
1st Colin Taylor 2nd Bianca Kail 3rd George McCall
Grade 3 – Strathspey & Reel
1st Colin Taylor 2nd Bianca Kail 3rd George McCall
Grade 3 – Jig
1st Bianca Kail 2nd Colin Taylor 3rd Andrew Richardson




robert-macneilPresident Robert MacNeil of the British Columbia Pipers’ Association reports:

In all day rain and cool temperatures, the 2016 BC Highland Games and Scottish Festival was held on June 18 at Percy Perry Stadium in Coquitlam, BC.
116 solo players and 13 bands competed with events judged by adjudicators from four pipe band associations (BCPA adjudicators, and Ann Gray of ASPD, Glenn Kvidahl of WUSPBA, and Bob Worrall of PPBSO).
The Open Piping Aggregate was won by Alastair Lee and the Open Snare Drumming Aggregate was won by Grant Maxwell. Zephan Knichel captured the Open Piobaireachd, which was held the night before.
During the closing ceremony, the Simon Fraser University Pipe Band performed ‘Hallelujah’ accompanied by Open pipers Zachary Read on vocals & keyboard and Alastair Lee on guitar. Partial results are listed below with complete results at  http://www.bcpipers.org/results
BANDS:
Grade 1 Overall, Medley, and March, Strathspey & Reel
1st  Simon Fraser University
Best Drum Corps: Simon Fraser University
Grade 2 Overall, Medley, and March, Strathspey & Reel
1st  Robert Malcolm Memorial II
Best Drum Corps:  Robert Malcolm Memorial II
Grade 3 Overall, Medley, and March, Strathspey & Reel
1st  Greighlan Crossing
2nd  Robert Malcolm Memorial III
3rd  Van Isle Caledonia
Best Drum Corps: Greighlan Crossing
Grade 4 Medley
1st  Keith Highlanders 2nd  Northwest Junior 3rd  Portland Metro Youth 4th  Greater Victoria Police 5th  Kamloops 6th  White Spot
Best Drum Corps:  Keith Highlanders
Grade 5 Quick Marches Set
1st  Robert Malcolm Memorial V 2nd  Robert Malcolm Memorial Novice
Best Drum Corps: Robert Malcolm Memorial V
Tutor Book half page adSOLO PIPING  & DRUMMING
Open Piob
1 Zephan Knichel
2 John Lee
3 Kevin McLean
4 Andrew Lee
5 Alastair Lee
6 Liam Hilder
Judges: R WorrallOpen MSR
1 Alastair Lee
2 Jori Chisholm
3 Andrew Lee
4 Zephan Knichel
5 John Lee
6 Zachary Reid
Judge: JW TroyOpen H&J
1 Alastair Lee
2 Robert Bruce
3 Zachary Reid
4 Jori Chisholm
5 Kevin MacLean
6 Zephan Knichel

OPEN SNARE DRUMMING
 March, Strathspey & Reel
1. Grant Maxwell 2. Eric MacNeill
Hornpipe & Jig

1. Grant Maxwell 2. Eric MacNeill