CLASP Results for January Online Contest

Here are the results from The CLASP January Online Video Submission Competition 2021. We had a large entry across all three grades and from pipers worldwide. This competition marks one year of remote events for The CLASP and we are already preparing for the next scheduled event, which will also run as an online competition throughout March 2021.

The entries are now open via the CLASP website and full details for this event can be found in the news section of the CLASP website. Pictured above is Trevor DeMass Grade 1 overall winner.

By Margaret Dunn

Dr. Peter McCallister, who competed in The CLASP himself for many years and later went on to win the Gold Medal at The Northern Meetings, Inverness, is a great role model for our members. We were delighted to have Peter and all the great judges involved to give feedback to The CLASP members.  The judges were: Callum Beaumont, Wilson Brown, Connor Sinclair, John Dew, Dr. Peter McCallister and John Mulhearn.

Grade 3 Piobaireachd
1 Colin MacKenzie
2 Kim Greeley
3 Anthony Kelly
4 Robert Cunningham
5 Graham Hislop
6 Andrew Robertson

Grade 2 Piobaireachd
1 Eddie Boland
2 James Carnegie
3 Maggie Jeschofnig
4 John Nevans
5 Ben Hall
6 Dagmar Pesta




Grade 1 Piobaireachd
1 Karen MacLean
2 Giovanni Guilianini
3 Trevor DeMass
4 Evan Wraga
5 David Mackenzie
6 Scott Long

Grade 3 2/4 March
1 Kim Greeley
2 Colin MacKenzie
3 Anthony Pyke
4 Philip Duthie
5 Alasdair Beaton
6 Robert Cunningham

Karen MacLean winner of the Grade 1 piobaireachd

Grade 3 Strathspey & Reel
1 Colin MacKenzie
2 Kim Greeley
3 Anthony Pyke
4 Ross Martin
5 James Acheson
6 Philip Duthie

Grade 3 6/8 March
1 Anthony Kelly
2 Anthony Wardrop
3 Kim Greeley
4 Anthony Pyke  
5 Robert Cunningham     
6 Anna Binder   

Grade 2 2/4 March   
1 Eddie Boland    
2 Alexander MacKay 
3 Hans Grothusen  
4 Ben Hall 
5 James Carnegie
6 Maggie Jeschofnig      



Grade 2 Strathspey & Reel 
1 Eddie Boland    
2 Alexander MacKay 
3 Chris Yeo   
4 David Richardson  
5 Mariko Arimoto
6 Kurtis Bryden  

Grade 2 6/8 March 
1 Alexander MacKay
2 Stuart Brown 
3 Eddie Boland
4 Maggie Jeschofnig
5 Stuart Letford 
6 Christopher Yeo   

Kim Greeley, Grade 3 overall winner

Grade 1 2/4 March     
1 Benjamin Elliot
2 Scott Long
3 Steven MacQueen
4 Niklas McPhee
5 Stephen Ross
6 Trevor DeMass

Grade 1 Strathspey & Reel 
1 Scott Long
2 Trevor DeMass
3 David MacKenzie
4 Steven MacQueen
5 Stephen Ross
6 Calum MacNeil

Eddie Boland, Grade 2 overall winner, in action

Grade 1 6/8 March
1 Giovanni Giulianini
2 Steven MacQueen
3 Robert Wilson
4 Niklas MacPhee
5 Trevor DeMass
6 Rebecca Paterson

Overall Winners
Grade 3 – Kim Greeley (Hawaii)
Grade 2 – Eddie Boland (Ireland)
Grade 1 – Trevor DeMass (USA)

Leave a Reply

Your email address will not be published.