SOUTH UIST & Arisaig GAMES Results

South Uist Games 2016
Askernish, July 23

Weather: Dull & Overcast but dry

Chanter Competition:
Novice:
1 Ruairidh Drennan 2 Innes Scullion

Open:
1 Angus MacIntyre

Novice Piping:
1 Laura Robertson 2 Eosaph Nicolson
3 Alana Beaton 4 Catherine MacCormick

Under 15 Piping

March:
1 Finlay Cameron 2 Christopher Happs
3 Eilidh MacLeod 4 Calum MacDonald
5 Kevin Beaton

Strathspey & Reel:
1 Finlay Cameron 2 Christopher Happs
3 Eilidh MacLeod 4 Eilidh MacPhee
5 Marion MacCorquodale

6/8 March:
1 Finlay Cameron 2 Christopher Happs
3 Eilidh MacLeod 4 Calum MacDonald
5 Kevin Beaton

Jig:
1 Finlay Cameron 2 Christopher Happs
3 Eilidh MacLeod 4 Eilidh MacPhee
5 Calum MacDonald



Under 18s Piping

March, Strathspey & Reel:
1 Archie Drennan 2 Calum Craib
3 Chloe Steele 4 Katy MacDonald
5 Sine Peteranna

6/8 March:
1 Calum Craib 2 Katy MacDonald
3 Angus MacPhee 4 Sine Peteranna
5 Hamish Drennan

Jig:
1 Calum Craib 2 Chloe Steele
3 Katy MacDonald 4 Sine Peteranna
5 Hamish Drennan

Junior Piping Trophies:
Kelly Cup (Open Chanter):  Angus MacIntyre
Archie Lindsay Memorial Trophy (under 15): Findlay Cameron
Roddy Morrison Memorial Cup (under 15):   Findlay Cameron
John Steel Memorial Cup (overall Under 18): Calum Craib
Pipe Major RJ Gillies Memorial Trophy (under 18 local): Calum Craib

ADULT PIPING

Piobaireachd
1 Cameron Drummond (pictured on an earlier occasion after winning the Dunvegan Medal on Skye)
2 Greg Canning 3 Jonathan Simpson
4 Decker Forrest 5 James MacPhee

Marches
1 Alastair Henderson 2 Greg Canning
3 Decker Forrest 4 Cameron Drummond
5 James MacPhee

Strathspey & Reel
1 Cameron Drummond 2 Andrew MacIsaac
3 Decker Forrest 4 James MacPhee
5 Jonathan Simpson

Jigs
1 Alastair Henderson 2 Decker Forrest
3 Greg Canning 4 Fiona MacLean
5 Brighde Campbell

Fincastle Star awarded to Local Winner of Jigs: Fiona MacLean
The John Campbell (New Zealand) Challenge Cup awarded to the piper with most points in the Open: Cameron Drummond
R MacIntyre Memorial Cup (Open Piob.): Cameron Drummond
Archie MacDonald Memorial Shield plus £10 for most points in competitions 4, 5 and 6: Alastair Henderson & Decker Forrest
George MacKinnon Memorial Shield (Open March): Alastair Henderson; Finlay MacDonald Ormiclate Cup (Open Strathspey & Reel): Cameron Drummond John MacDonald Memorial trophy: Andrew MacIsaac Adam Scott Memorial Cup:  Andrew MacIsaac


ARISAIG  GAMES
Wednesday 27th July

SENIOR  OPEN
March
1  Andrew Hall 2 Ben Duncan
3  Bruce MacDonald 4  Jonathan Simpson
Strathspey & Reel
1  Andrew Hall 2  Sandy Cameron
3  Jonathan Simpson 4  Angus J. MacColl
Jig
1  Angus J. MacColl 2  Jonathan Simpson
3  Sandy Cameron 4  Andrew Gray
Judge for Senior Light Music: Iain MacFadyen
Piobaireachd
1 Angus J. MacColl, Macleod of Raasay’s Salute
2 Ben Duncan, Battle of the Birds
3 Andrew Hall, Lament for Donald Duaghal MacKay
4 Jonathan Simpson, Battle of Auldearn No. 2
5 Bruce MacDonald, Lament for Mary Macleod
Judge for Senior Piobaireachd: Archie Maclean
JUNIOR  OPEN
March
1  Finlay Cameron 2  Megan Campbell
3  Ben Fulford
Strathspey & Reel
1  Finlay Cameron 2  Ben Fulford
Judge for Junior Competitions: Archie Maclean

Entries Close AUGUST 5