London Championship Underway With Strong Travelling Contingent

The 79th annual London Championship is held today at the Kensington Conference Centre.

Events this year have been reduced with no ‘C’ grade, no CLASP amateur contests, a combined Piobaireachd for A and B grades and a combined JB Robertson March and premier MSR.

This has reduced costs in particular the cost of judges. Another benefit will be time afforded for socialising before during and after the competition. In the past this was always a feature of London especially given the travelling involved for most competitors.

A strong contingent of pipers flew in from North America and mainland Europe to take part. We will publish results as we get them. Below are the orders of play.

Am Bratach Gorm 
1 Alan Bevan
2 Peter McCalister
3 Stuart Easton
4 Finlay Johnston
5 John Angus Smith
6 Iain Speirs
7 Callum Beaumont
8 Roderick MacLeod
9 Glenn Brown
10 Alasdair Henderson
11 Andrew Hayes
12 William McCallum


London Medallion & John MacFadyen Quaich & PM JB Robertson Silver Rose Bowl
1 P/M Ben Duncan
2 Seumas Coyne
3 Steven Leask
4 Darach Urquhart
5 Callum Beaumont
6 Alasdair Henderson
7 Glenn Brown
8 Roderick MacLeod
9 Finlay Johnston
10 Andrew Hayes
11 William McCallum
12 Sarah Muir
13 John Angus Smith
14 Alan Bevan
15 Gordon McCready
16 Derek Midgley
17 Jonathan Greenlees
18 Iain Speirs

Mary Flora Beaton Cup (P Hornpipe and Jig)
1 Iain Speirs
2 Steven Leask
3 Graham Drummond
4 William McCallum
5 Finlay Johnston
6 Andrew Hayes
7 Alan Bevan
8 Alasdair Henderson
9 Roderick MacLeod
10 Derek Midgley
11 Andrew Hayes
12 Callum Beaumont
13 P/M Ben Duncan
14 John Angus Smith
15 Gordon McCready
16 Sarah Muir
17 Jonathan Greenlees
18 Glenn Brown
19 Seumas Coyne

William Gillies Cup & RG Lawrie Rams Horn Snuff Mull, Room
1 Roderick MacLeod
2 Darach Urquhart
3 Andrew Hayes
4 Sarah Muir
5 William McCallum
6 Alan Bevan
7 Jonathan Greenlees
8 Alasdair Henderson
9 Sergeant Matt MacIsaac
10 Peter McCalister
11 Andrew Donlon
12 James P Troy
13 Derek Midgley
14 Nick Hudson
15 Edward Gaul
16 Finlay Johnston
17 Stuart Easton
18 Gordon McCready
19 Callum Beaumont
20 Edward McIlwaine
21 Glenn Brown
22 John Angus Smith
23 Jamie Forrester
24 Anna Kummerlöw
25 Michael Fitzhenry
26 Iain Speirs

Strachan Memorial (A MSR)
1 Calum Brown
2 Michael Fitzhenry
3 Graham Drummond
4 Peter MacGregor
5 Nick Hudson
6 Sergeant Matt MacIsaac
7 William Rowe
8 Matt Wilson
9 James P Troy
10 Jenny Hazzard
11 Ben McClamrock
12 Ashley McMichael
13 Stuart Easton
14 Jamie Forrester


pipingpress.com
Follow us on Twitter…click on pic

Donald Forbes Medal (A Hornpipe and Jig)
1 Calum Brown
2 James P Troy
3 Nick Hudson
4 Jenny Hazzard
5 Sergeant Matt MacIsaac
6 Jamie Forrester
7 Ashley McMichael
8 Ben McClamrock
9 Stuart Easton
10 Peter MacGregor
11 Darach Urquhart
12 William Rowe
13 Michael Fitzhenry
14 Matt Wilson

John Roe Plate (B Piobaireachd)
1 Caitlin MacDonald
2 Peter Candy
3 Ben McClamrock
4 Alex Gehrig
5 Duncan Beattie
6 Craig Martin
7 Bruce MacDonald
8 Alastair Murray
9 Peter Skae
10 Jamie Elder
11 Peter MacGregor
12 Calum Brown
13 William Rowe
14 Pipe Major Ben Duncan
15 Matt Pantaleoni
16 Steven Leask
17 Seumas Coyne
18 Ashley McMichael



London Scottish Hodden Grey (B MSR)
1 Edward McIlwaine
2 Alastair Murray
3 Peter Candy
4 Matthew Supranowicz
5 Jamie Elder
6 Caitlin MacDonald
7 Peter McCalister
8 Edward Gaul
9 Matt Pantaleoni
10 Gordon Conn
11 Craig Martin
12 Anna Kummerlöw
13 Alastair Donaghy
14 Andrew Donlon
15 Dan Nevans
16 Peter Skae
17 Glenn Ross
18 Bruce MacDonald

Hugh MacMillan Trophy (B Hornpipe and Jig)
1 Glenn Ross
2 Peter McCalister
3 Caitlin MacDonald
4 Dan Nevans
5 Anna Kummerlöw
6 Jamie Elder
7 Edward Gaul
8 Peter Skae
9 Gordon Conn
10 Edward McIlwaine
11 Matt Pantaleoni
12 Alastair Murray
13 Peter Candy
14 Craig Martin
15 Matthew Supranowicz
16 Alastair Donaghy

SPSL Junior Piobaireachd
1 Thomas Young
2 Ruairidh Brown
3 Martin MacRae
4 Brodie Watson-Massey
5 Kyle Cameron
6 Abbie Kerr
7 Bobby Allen
8 Alistair Bevan
9 Ryan Smart
10 Christopher Happs

BA PB Trophy (Jnr. MSR) & Highlands and Islands Society Trophy (Jnr. Slow Air and Jig)
1 Abbie Kerr
2 Brodie Watson-Massey
3 Ryan Smart
4 Christopher Happs
5 Fraser Angus MacLeod White
6 Bobby Allen
7 Thomas Young
8 Alistair Bevan
9 Ruairidh Brown
10 Martin MacRae
11 Kyle Cameron


Posted in News   

Leave a Reply

Your email address will not be published.