London Championship Draw Announced

Below are the draft draws for the 79th Annual Competition of the Scottish Piping Society of London to be held in the Kensington Conference Centre on November 3. The picture above features some of last year’s winners.

The committee kindly asks all players:
a) Check your entries and potential clashes.
b) Notify us of any errors or if you wish to withdraw from any competitions.
c) Tune changes cannot be accommodated.Immediately prior to the competition we will release a final draw reflecting any necessary changes, including guidance on playing and tuning requirements, and with information on the judging panels.
If you need to contact us regarding the competition:
info@scottishpipingsocietyoflondon.co.uk. Please note the event start times and consult with the stewards/ main reception on the day of the competition.
Am Bratach Gorm Small Hall (Level 1)
1 Alan Bevan
2 Peter McCalister
3 Stuart Easton
4 Finlay Johnston
5 John Angus Smith
6 Iain Speirs
7 Callum Beaumont
8 Roderick MacLeod
9 Glenn Brown
10 Alasdair Henderson
11 Andrew Hayes
12 William McCallum
Tuning: 4 minutes/ one piobaireachd / adjudicator selection
London Medallion & John MacFadyen Quaich & PM JB Robertson Silver Rose Bowl (Small Hall (Level 1)
1 Pipe Major Ben Duncan
2 Seumas Coyne
3 Steven Leask
4 Darach Urquhart
5 Callum Beaumont
6 Alasdair Henderson
7 Glenn Brown
8 Roderick MacLeod
9 Finlay Johnston
10 Andrew Hayes
11 William McCallum
12 Sarah Muir
13 John Angus Smith
14 Alan Bevan
15 Gordon McCready
16 Derek Midgley
17 Jonathan Greenlees
18 Iain Speirs

Tuning: 4 minutes / double MSR – with two of each tune to be played one through/ adjudicator selection


Good you write a great tune for a great hero? £1,000 prize on offer. Click on pic for more….


Mary Flora Beaton Cup (P Hornpipe and Jig); Following Strachan Memorial (est. 16.15) Great Hall

1 Iain Speirs
2 Steven Leask
3 Graham Drummond
4 William McCallum
5 Finlay Johnston
6 Andrew Hayes
7 Alan Bevan
8 Alasdair Henderson
9 Roderick MacLeod
10 Derek Midgley
11 Andrew Hayes
12 Callum Beaumont
13 Pipe Major Ben Duncan
14 John Angus Smith
15 Gordon McCready
16 Sarah Muir
17 Jonathan Greenlees
18 Glenn Brown
19 Seumas Coyne
Tuning: 2 minutes / adjudicator selection
William Gillies Cup & RG Lawrie Rams Horn Snuff Mull, Room (Level 1)
1 Roderick MacLeod
2 Darach Urquhart
3 Andrew Hayes
4 Sarah Muir
5 William McCallum
6 Alan Bevan
7 Jonathan Greenlees
8 Alasdair Henderson
9 Sergeant Matt MacIsaac
10 Peter McCalister
11 Andrew Donlon
12 James P Troy
13 Derek Midgley
14 Nick Hudson
15 Edward Gaul
16 Finlay Johnston
17 Stuart Easton
18 Gordon McCready
19 Callum Beaumont
20 Edward McIlwaine
21 Glenn Brown
22 John Angus Smith
23 Jamie Forrester
24 Anna Kummerlöw
25 Michael Fitzhenry
26 Iain Speirs
Tuning: 4 minutes/ one piobaireachd/ adjudicator selection
Strachan Memorial (A MSR), Venue Great Hall
1 Calum Brown
2 Michael Fitzhenry
3 Graham Drummond
4 Peter MacGregor
5 Nick Hudson
6 Sergeant Matt MacIsaac
7 William Rowe
8 Matt Wilson
9 James P Troy
10 Jenny Hazzard
11 Ben McClamrock
12 Ashley McMichael
13 Stuart Easton

14 Jamie Forrester


pipingpress.com
Follow us on Twitter…click on pic

Donald Forbes Medal (A Hornpipe and Jig) Small Hall (Level 1)
1 Calum Brown
2 James P Troy
3 Nick Hudson
4 Jenny Hazzard
5 Sergeant Matt MacIsaac
6 Jamie Forrester
7 Ashley McMichael
8 Ben McClamrock
9 Stuart Easton
10 Peter MacGregor
11 Darach Urquhart
12 William Rowe
13 Michael Fitzhenry
14 Matt Wilson
Tuning: 2 minutes/ competitor choice
John Roe Plate (B Piobaireachd), Lower Foyer
1 Caitlin MacDonald
2 Peter Candy
3 Ben McClamrock
4 Alex Gehrig
5 Duncan Beattie
6 Craig Martin
7 Bruce MacDonald
8 Alastair Murray
9 Peter Skae
10 Jamie Elder
11 Peter MacGregor
12 Calum Brown
13 William Rowe
14 Pipe Major Ben Duncan
15 Matt Pantaleoni
16 Steven Leask
17 Seumas Coyne
18 Ashley McMichael
London Scottish Hodden Grey (B MSR), Lower Foyer
1 Edward McIlwaine
2 Alastair Murray
3 Peter Candy
4 Matthew Supranowicz
5 Jamie Elder
6 Caitlin MacDonald
7 Peter McCalister
8 Edward Gaul
9 Matt Pantaleoni
10 Gordon Conn
11 Craig Martin
12 Anna Kummerlöw
13 Alastair Donaghy
14 Andrew Donlon
15 Dan Nevans
16 Peter Skae
17 Glenn Ross
18 Bruce MacDonald

Tuning: 3 minutes / one MSR/ adjudicator selection

Competitors at the 1974 Bratach Gorm
Hugh MacMillan Trophy (B Hornpipe and Jig), Committee Room (Level 1)
1 Glenn Ross
2 Peter McCalister
3 Caitlin MacDonald
4 Dan Nevans
5 Anna Kummerlöw
6 Jamie Elder
7 Edward Gaul
8 Peter Skae
9 Gordon Conn
10 Edward McIlwaine
11 Matt Pantaleoni
12 Alastair Murray
13 Peter Candy
14 Craig Martin
15 Matthew Supranowicz
16 Alastair Donaghy
Tuning: 2 minutes / competitor selection
SPSL Junior Piobaireachd, Great Hall
1 Thomas Young
2 Ruairidh Brown
3 Martin MacRae
4 Brodie Watson-Massey
5 Kyle Cameron
6 Abbie Kerr
7 Bobby Allen
8 Alistair Bevan
9 Ryan Smart
10 Christopher Happs
Tuning: 3 minutes / one piobaireachd / competitor selection.
British Airways Pipe Band Trophy (Junior MSR) & Highlands and Islands Society Trophy (Junior Slow Air and Jig), Great Hall
1 Abbie Kerr
2 Brodie Watson-Massey
3 Ryan Smart
4 Christopher Happs
5 Fraser Angus MacLeod White
6 Bobby Allen
7 Thomas Young
8 Alistair Bevan
9 Ruairidh Brown
10 Martin MacRae
11 Kyle Cameron
Tuning: 3 minutes before playing MSR/ no more than 1 minute to re-tune drones and play Slow Air and Jig

Posted in News   

Leave a Reply

Your email address will not be published.